Hledání ztraceného sněhu

Občas je poklad ukrytý v úplně obyčejných věcech.

Pro mě již tradičně, svátky Vánoční trávil jsem v Novém Boru na Českolipsku. K dělání tam toho moc není, doma se sestra hádá s mamkou a většina známých si užívá svých rodin, ať už rodičů, nebo nově započatých. Nikdo tak přes den nemá čas něco podniknout.
Čas tedy trávím povětšinou sám, a jak jinak než běháním po okolí. To a mamky jídlo jsou tak nějak jediné věci, na které se na Vánoce těším.
Letos jsem se těšil o to více, když jsem viděl fotky sněhu, chumelenice a bílých plání. Jaké to však bylo zklamání, když jsem 23. přijel a nikde jediná sněhová vločka. Nedalo mi to a i tak jsem se vydal na svůj okružní, převážně poznávací výklus.

Ten probíhá vždy způsobem spíše partyzánským; vyberu si pár bodů, kterými chci proběhnout tak, aby poslední směřoval domů. A jak se k těm bodům dostanu, je vůle boží a na mé (ne)orientaci. Vzdušnou čarou mám zhruba ponětí, kde se bod nachází, ale běžím k němu pokud možno trasou mě neznámou. Terém volím pak podle toho, jak jsem na daný běh připraven. Mám-li na nohách silničky, nehrnu se moc na seběh lesní stráně a brodění se potoky, a v trailovkách se naopak snažím vyhnout silnicím.

Letos tomu nebylo jinak, a jelikož jsem měl obuv vhodnou do mokra a terénu, hned na první cestě jsem uhnul směr les přes louku, což mě zavedlo do bažin. V těch jsem zůstal nějaký ten čas. Když už jsem spálil většinu sil broděním se hned na začátku, řekl jsem si že to vemu hezky do kopce na rozhledny a proběhnu lesní trasu, jež neznám. A uvidíme, kam mě zavede.

Z počátku jsem si připadal jako blbec, mluvíc sám se sebou a představující si hovadiny. Po pár kilometrech to ale začla být docela sranda.

K mému štěstí, dokodrcal jsem se k bodu B, pak C a nakonec trefil i domů. Ale jak jsem probíhal různými místy našeho krásného severu, né a né narazit na sníh, řekl jsem si, že běh trochu spestřím. Ke každé fotografii co jsem cestou pořídil, jsem vymýšlel kratôučký příběh, ze kterého jsem nakonec skládal kvazi „pohádku“, ve které jsem hrdina, jež se vydal hledat ztracený sníh.
Po doběhnutí jsem si vzpoměl, jak jsme v dobách mého mládí, si takto hráli stále. Ještě než se sociální sítě, počítače a videohry staly denní náplní našich, ale hlavně životů dětí. Mělo to pro mě ještě jedno positivum, vypudil jsem z hlavy veškeré myšlenky a trápení, jež se mi tam za poslední dobu naakumulovaly, a chystaly se na mě při chvilce volna zaútočit. Tak, jak to při výběhu prostě mám.

A teď už pohádka:

Bylo to Štědrovečerní ráno, a sníh nikde. „Kam se poděl sníh, jež tu ještě včera byl“,  ptal se král?
„Vyšlete zvědy, nechť ho najdou a přinesou zpět“. Vydal se i náš né zrovna chrabrý, ale po sněhu lačný hrdina. I on toužil po bílých Vánocích.

IMG_4600
První uhnutí od bodu A. Původne jsem chtěl běžet směr Chotovice… ale nezadařilo se, navíc sem si užil krásnou klouzačku dolů.

Hrdina přijel z dalekého království, kde se mu o sněhu může leda tak zdát. Těšil se, jak sněhuláka postaví, ale letošní Vánoce vypadalo leda tak na bahňáky. Vydal se tedy cestou necestou hledat ztracený sníh, kdo ví proč,  na jih.

IMG_1412
Když není sníh, musí stačit bláto. Kotníky vydržely, ale jak vypadám zezadu jsem raději nekontroloval.

Nejprve ho nohy zanesly do nedalekého lesa, kde žila Saň.
„San plyve oheň, a jistě proto všechen sníh roztál“, říkal si. Stav palouku tomu i odpovídal, zbytky sněhu, a spousta vody, jež udělala z místa bažinu. Po chvilce zápasu s místní vegetací Saň objevil. Seděla si ve svém hnízdě a vyděšeně na našeho hrdinu koukala.
„Copak tě sem přivádí, mládenče?“ zeptala se. Hrdina z prvu ztuhlý strachem, chvíli lapal po dechu. Když se vzpamatoval, vyhrkl ze sebe jen „Co jsi udělala se sněhem?“.
„Ale co bych já s ním dělala. Jednoho dne tu byl, a dalšího zase ne. Ale zaslechla jsem, že za lesem ve skalách, tam kde Samuel přebývá, ještě sníh je“.

IMG_7632
Velmi pěkné spestření začátku cesty. Ztratit se, a ještě zapadnout v bažině. Když jsem se odsud po 20 minutách vyhrabal, docela jsem litoval, že jsem si nevzal žádnou energii sebou, krom vody.

IMG_1123.jpg

Brodil se tedy náš hrdina bahnitou cestou z močálu, až se mu podařilo najít suchou cestu. K jeho radosti byla cesta lemována zbytky sněhu. „Jsem jistě na správné cestě, sníh nebude ukryt daleko“, zaradoval se. Nebajíc bolavých nohou, přidal do běhu s vidinou onoho sněhuláka.

IMG_1631.jpg
Občas se přeci jen nějaký ten sníh objevil.

Netrvalo dlouho, a vyškrábal se na nedaleké kopce k rozhledně, kde bystrý poustevník Samuel ukrývá se a hlídá okolí. Jaký to však byl šok, když jeho pozorovací místo, bylo prázdné :-O. „Samuely, kdepak jsi?“ zvolal. Odpovědi se mu však nedostalo.

IMG_5068.jpg
Kupodivu tu nebylo narváno lidmi dělajících si selfie

A pak mu to došlo. Samuel byl sice poustevník, ale také měl rodinu. A jelikož pocházel z dálného severu, jistě nechtěl trávit Vánoce na blátě. Vydal se tedy do daleka, tam kde ještě sníh neukradli.

IMG_9166
Pohled na Sloup v Čechách od rozhledny naproti Skalnímu hradu. A zbytky sněhu v dálce.

Už si začínal připadat bezradný. Vánoce budou na blátě všichni v království budou smutní. Vydal se tedy na cestu zpět, smířen s nejhorším. Jak se ale podivil, když cestou po západním úboči nalezl další zbytky sněhu, tentokrát v hojném množství. „Kdepak se tu bereš?“, pomyslil si.
„Přeci tam, kde všechna zvířátka spolu slaví“, dostalo se mu k jeho úžasu odpovědi.

IMG_3172.jpg
Seběhy po bahnitých rozmáčených lesních cestičkách a stráních sice dost o hubu, ale když nejde o čas ale o požitek, člověk to neřeší.

A jak byla to pravda. Na ukrytém místě ve středu lesa, byl poslední sníh, kolem ozdobeného vánočního stromečku. Sníh by přeci neměl mít jen někdo u toho svého, ale všichni společně. A i tak strávit svátky.
Doběhl tedy zpět na hrad, a do podhradí a každé chalupy jež potkal cestou, aby jim pověděl o tomto místě, kde ještě je možné mít bílé (jakože na sněhu, ne rasistické) Vánoce. A lidé se scházeli, a nosili jídlo a drobné dary. Jak pro své blízké, tak i cizí a zvířátka. 

IMG_8110
Asi největěí radost z celého mého putování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potvrd ze nejsi spam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.