Motivace

Když se mi v hlavě rodila myšlenka o motivaci, byla spojena převážně s běháním. Ostatně, já si spoustu věcí narovnávám a třídím výklusem. Je to pro mě úzasný způsob, jak si vyčistit hlavu.

Známí se mě často ptají, jak začít běhat či cvičit, většinou s blížícím se Novým rokem a s ním novými předsevzetími. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se nejednalo o sezónní záležitosti bez viditelného odhodlání. Většinou to končí stejně, a to tak, že se po krátkém čase od vytyčeného cíle upustí, nebo hůř,  vůbec se ani nezačne. Není se čemu divit, když například s běháním chtějí začít začátkem zimy. To sebou hned nese nachlazení a demotivaci.
Proč tedy nezačínají když je teplo a venku pěkně? Asi jiné priority a zájmy.
Na náplavce je s vínem v ruce lépe, a komu by se po takové noci chtělo vstávat…
… mají špatně směny a prostě to nejde
… nemají s kým a sami chodit nebudou
Důvodů proč to nejde a nepůjde se vždy najde spousta.

Namísto hledání způsobu jak cíle dosáhnout, máme tendenci hledat důvody proč to nejde.

Častým důvodem je nedostatečná nebo špatná motivace. Nemám tím namysli aby nás kamarádi více hnali a obdivují, ale najití motivace, proč a jak moc je pro nás důležité cíle dosáhnout. Sledování všemožných #fitnessmotivation stránek a kanálů, jejíhž hlavním důvodem není motivovat vás k tomu něco dělat, ale dát prostor narcistickým dřepovačkám, toužícím po pozornosti*. A jak jinak ji v dnešní době získat než svým tělem. Ano, řekl jsem to, jsem nejspíš #hejtr, ale pro mě osobně tyhle fotky mají realný výsledek pro kluky co u nich masturbují 😉
*jiné to je u fitnesek, které se tréninkem/tělem živí a to je jejich vizitkou.

tl;dr

Nenuťte se do něčeho, pro co nejste ochotni něco obětovat.

Ať už se jedná o volný čas, zpřísnění životosprávy či brzké ranní vstávání. Pokud opravdu nemusíte a nemáte pevnou vůli, při prvním zaváhání není daleko od druhého, třetího a než se nadějete, jste tam kde na začátku.

Nespoléhejte se na ostatní, že vás budou kopat do zadku a hnali vás dopředu,je ošklivý alibismus. Nejen, že přenášíte zodpovědnost za svůj (ne)úspěch na ně, ale v případě selhání a vykašlání se na to, promarníte jejich čas a energii, které do vás investovali.

Vytyčte si cíl, u kterého si nebudete muset dokola odůvodňovat, proč ho chcete dosáhnout.

Nečekejte na poslední chvíli, na nějaké znamení od života. Udělejte první krok za tím co chceme sami. Při tom čekání totiž můžete o poslední šanci začít lehce přijít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potvrd ze nejsi spam * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.